top of page

Yoga ve Somatik Farkındalık

“Daha önce hiç, sevdiğin biriyle telefonda konuşurken…kendi kendine birden bire “bir sorun var” diye düşündüğün oldu mu? Ve bilmiyorsun bile, karşındaki henüz hiçbir şey demedi, üstelik sesi de özellikle üzgün gelmiyor ama sen "hım" diyorsun. İşte bu, ‘şu an 3.000 mil uzaktayım ve bir şey seziyorum demek’” diyor Resmaa Manakem ırksal travma ile ilgili bir popcastta.


Buradan anlatıyor “gezinen sinir” vagus sinirini. “Yüzü, boğazı, göğsü, bağırsakları dolaşır. Tüm bedeni gezer. Neden birtakım tepkilerimizin karından geldiğinin cevabıdır.”


“Bir şey daha. Mesela eğer seni uzun süredir tanıyorsam, bir zaman sonra boğazından gelen sesleri duyabilirim.”


Karından yükselen, boğazdan gelen sesler. Sessiz olanın sesi. Bilinçsiz olanın bilinci. Steven Hoskinson’un deyimiyle “biyolojimizin unutulmuş dili”. Unutulmuş ise, hatırlanabilir de. Kayıp ise oradadır.


Yoga da bu sesleri duymak için bir araç olabilir mi? Yoga, bu sesler olabilir mi? Cevabı bilmiyorum ama bunları düşünmek, bunlara bakmak bana iyi geliyor.


Yoga ve Somatik Farkındalık Programının ikincisini de böyle bir yerden, böyle bir heyecanla açıyorum. İlkini karantinanın ilk zamanlarında yapmıştık. Bu kez de Kasım ayında her cuma akşamı 20:00-22:00 arasında buluşacağız. Detaylı bilgi için ayrı bir paylaşım yapacağım ama şimdiden www.nefessyoga.com ve https://www.yelinatayfur.com/events/yoga-ve-somatik-farkindalik-online-program bakabilir ve bana yelinatayfuryoga@gmail.com üzerinden yazabilirsiniz.Comments


bottom of page