Ebeveynlik Tarikatı

Hastanedeyiz. Oradamdan buramdan kablolar sarkıyor. Elimde kalın kitap uyuyakalmışım, ağzımdan salyalar akıyor. Kitabın adı "The Baby Book". Tüm cevaplar orada sanıyoruz. O kitabı da hatmedersek her şeyi çözeriz. Bu daha birinci gün.


Hamile olduğumu öğrendiğimde elime ilk geçen kitap “Attachment Parenting” kitabı. Ebeveynlik hakkında en ufak bir fikrim yok, kendimi anne olmaya hazır filan hissettiğim yok, hatta ömrümde daha önce bir bebek tutmuşluğum yok. “Tamam” dedim. Bu, benim kılavuzum olsun.


Yöntemler faydalı, birçok açıdan yenilikçi. Hem benim içinde bulunduğum "mahalle"de düstur bu.. Hemen benimsedim. Bir süre sonra alttan alttan bir şey beni dürtmeye başladı. Kitabın yazarı, nam-ı diğer "anneliği yeniden yaratan adam", iç sesim kılığına girmiş, “şunu bunu” yapmazsan güvenli bağlanmayı unut, diyordu. Yenilikçi olanın muhafazakarlığını gördüm. Emzirme, doktor, aşı, besleme, alışveriş, okul, oyun hepsi o aynı paketin içinde geliyordu, hani doğumdan da önce gelen paketin. Birine tik atmazsan aforoz edilebilirdin. Mahallenden atılmakla kalmazdın, bütün bunlar seni anında, güvenli bağlanamamanın korkulu dağlarına gönderirdi. Oysa daha yeni gelmiştin. Bir soluklansaydın.


Burada kadınlara ve çocuklara yer yok, sayın seyirciler. Varsa yoksa birtakım adamlar, akımlar ve kuruml