En Çok "Çocuklar İnsandır"

Çocuklara çoğu zaman, henüz tamamlanmamış yarı insanlar olarak bakılır. O anlamaz. O bilmez. Hissetmez. Onlar duymaz. Görmez. Sezmez. Oysa birçok şeyi en çok onlar bilir. En çok “çocuklar insandır” .


Yaşar Kemal, “Çocuklar İnsandır” kitabında çocukların hikayelerini her zaman olduğu gibi sokağın ve çocukların arasına karışarak anlatıyor. Önce, kitabın adının, çocukluğunu yaşayamadan alelacele büyümek zorunda bırakılmış sokak çocuklarının hayatını net bir şekilde yansıttığını düşünmüştüm. Sonra bu ifadenin aslında başka bir derinliği olduğunu anladım. Çocuklar, çocukluklarından koparılmış olmalarına rağmen hala, ısrarla çocuktular. Tam da bu yüzden, salt çocuk oldukları, her şeye rağmen çocuk oldukları için fazlasıyla, “düpedüz” insanlardı.


Zygmunt Bauman, Akışkan Aşk kitabında, “Korzcak” filmine atıf yaptığı bölümünde “çocukların insanlığını” şöyle özetliyor:


“En iyi biçimindeki insanlık; ne deforme olmuş, ne budanmış, ne eskitilmiş, ne sakatlanmış, doğuştan ve tamamlanmamış çocuksuluğu içinde eksizsiz, henüz ihanet edilmemiş bir vaatle ve daima uzlaşmaz bir potansiyelle dolu insanlık. İnsanlığın potansiy