İlk yoga dersimi, 2002’de, Fethiye'de çam ağaçları arasında, denize nazır harikulade bir ahşap platformda yapmıştım. O zamanlar ruhum daha başka işler peşinde koştuğundan herhalde, belki bir de yoga yapmak o zamanlar bugünlerde olduğu kadar havalı olmadığından, yoga ile tekrar karşılaşmam için bir üç sene kadar geçmesi gerekti. Üç sene sonra artık  birtakım hareket ve serileri öğrenmiş, sabah-akşam askeri düzende sürdürdüğüm yoga pratiğimle ve her iki lafımdan birinin yoga olmasıyla çevremdekileri endişeye gark etmiştim. Belli ki doğru yoldaydım ve ayaklarım da beni en doğru kişiye, Zeynep Aksoy’a götürdü.

 

2010’da Zeynep’ten ilk yoga hocalık eğitimimi aldığımda başıma geleceklerden habersizdim. O eğitim, bugüne dek önümde açılan kapıların kapısı oldu. Yoga yolculuğumun tamamında ve hayatımın birçok dönemeçli zamanında bana yol göstericilik yapan David Cornwell’le, yoga dersi vermek ile ilgili ilk ilham kaynağım olan Zeynep Çelen’le, ilk görüşte aşka düştüğüm Aştanga Yoga’yı bana öğreten ve ders verme konusunda kendime güvenmemin sebebi olan Ahu Karan'la burada tanıştım. Yoganın bir araya getirdiği çemberde çok sağlam dostluklarım oldu. Memlekete gider gibi çıktığım Hindistan yolculuklarının da, bugün Nefess Yoga’nın yuvam olmasının da tohumları ta o zaman atıldı.

 

O günden bugüne, dünyanın farklı yerlerinde Richard Freeman, Chuck Miller, Rolf Naujakat, Godfrey Devereux, Donna Farhi, Louis Ellis gibi hocalarla birlikte çalışma ve düzenli aralıklarla Matthew Sweeney ile ve Mysore’da Sharath Jois ile pratik yapma fırsatı buldum. Matthew Sweeney’den öğrendiğim ay serisi de dahil süreç içinde biriktirip deneyimlediğim her yeniliği derslerime de ekliyorum.

 

Hem ortağım hem yol arkadaşım Arzu Rezzan Sunam ile “Deneyimden Öğrenmek” mottosuyla, yıllardır Nefess Yoga’da Hatha Yoga Uzmanlaşma Programları sunuyoruz. Nefess Yoga bünyesinde, birbirini destekleyen ve besleyen insanlardan oluşan çemberimiz her yıl biraz daha genişliyor.

Zeynep ve David’in öcülüğündeki Amerikan Hastanesi Code Lotus Mindfulness Programı’nın kurucu ekibinde yer alıyorum.

 

Bir yandan da somatik deneyimleme metodunu esas alan Organic Intelligence’ın üç yıl süren HEART eğitimine devam ediyorum. Beni büyüleyen bu eğitimin ilke ve pratiklerini verdiğim derslere dahil  etmek; travmayı ve travmanın sinir sistemine etkilerini gözeterek yoga & meditasyon dersi vermek üzerine çalışıyorum. 

Yoganın stüdyolara, odalara, yoga matlarına, meditasyon gruplarına sıkışıp kalmaması, hayata ulaşması, dünyaya uzanması için günlük pratikler edinme konusunda bir gayretim var. Bu anlamda, eşim Bora ile birlikte, uzun yıllardır gönüllüsü  olduğumuz Buğday Derneği’nden aldığımız ilhamla “Yoga ve Ekolojik Farkındalık” konusunda da çalışmalar yapıyor, etkinlikler düzenliyoruz.

Yelina Tayfur Kabatepe, E-RYT® 200, RYT® 500, YACEP